Začínám jezdit na kole. Moje začátky jízdy na kole

Jízdu na kole jsem vybral z toho důvodu, že moje nohy nepoznaly delší chůzi a tak si myslím, že by byly začátky běhání bolestnější. S jízdou na kole začínám kvůli tomu abych si zlepšil fyzickou kondici, získal jiný pohled na svět a měl další motivaci se zlepšovat.

Pro zlepšení fyzické kondice jsem mohl využít nějakého z fitness center, kterých je všude hafo, jenže tuhle životní dráhu mám za sebou. Posilováním jsem docílil zlepšení fyzické kondice za velice krátkou dobu, ale není to ono, nechci být hodinu někde zavřený a pak zase utíkat domu nebo do práce. Jízda na kole je tedy to pravé co mi dá relax a dlouhodobý pobyt na čerstvém vzduchu.

Moje kondice je žalostná, když vylezu do třetího patra funím jak spokojený vykrmený prase, ale já z toho spokojený vůbec nejsem, protože se zadýchávám i cestou do mírného kopce. Po několika letech funění jsem si uvědomil, že si při chůzi do schodů si fyzičku nezlepším, obzvlášť když do těch schodů chodím jen jednou za den :-). Tohle všechno byly moje denní pohybové aktivity…. A tak jsem vynalezl kolo :-D.

Začínám v březnu kdy jsou dny sice krásné, ale ještě hodně chladné, protože jsem dřív na čerstvém vzduchu pobýval tak maximálně při cestě k autu nebo od auta, byla mi docela zima a hodně špatně se mým zakouřeným plícím dýchalo a kvůli chladnému vzduchu dýchání hodně bolelo :-). Nicméně už po první vyjížďce jsem věděl že přestanu kvůli cyklistice kouřit abych se výkonnostně zlepšoval. O zlepšování napíšu zase přiště.

Tepová frekvence. O té vím, že má být klidná respektive mírně zvýšená. Moje tepovka létá do závratných výšin už jen při nasednutí na kolo, kdybych se měl řídit radami ostatních, nezajezdím si na kole vůbec, protože moje tepovka se drží jen na vysokých pozicích. Jediná pomoc byla, že jsem jel jen do té chvíle než už tělu nestačilo ani to mohutné lapání po vzduchu, které připomínalo dusící se dýchavičnou lokomotivu. Dělal jsem častější pauzy kde plíce nestačily jsem kolo vedl a po několika měsících se dýchání začalo zlepšovat a i když jsem udýchaný většinou to stačím rozdýchat při jízdě a nemusím zastavovat. Nedávná kontrola u doktora mi odhalila skvělé hodnoty tlaku: 120/80 a potom 130/70 o tom se mému tělu před několika měsíci ani nezdálo. Dobrá motivace do dalších let….

Podobné příspěvky

3 Komentáře

  1. presne vím o čom mluvíš já na tom byl před sportem stejně. kulturistikou se dá hodně rychle vylepšit kondice, ale je to o tom životnim stylu kdy se zavřes do posilky a proste tě to baví

  2. Riskování s lapáním po dechu si může dovolit jen člověk se zdravým srdcem, protože by ho mohl taky popadnou infarkt. Přeji další úspěchy Jardo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.