Začátečník vybírá nové kolo

Pokud patříte mezi ty kteří si právě hledají nového koníčka a napadla vás cyklistika (MTB, trek, silnice) víte jak si vybrat správně kolo? Zkusím vám poradit a dám navrch pár příkladů z toho, jak jsem vybíral kolo já sám. Nebojte nebudu vás tlačit do předražených cetek, které vám na začátku budou stejně k ničemu.

Když jsem po mnoha koníčcích vybral jako nový druh zábavy cyklistiku přemýšlel jsem zda koupit drahé kolo nebo zvolit levnější variantu pro případ, že by mě ježdění na kole nechytlo. V mém případě nastala druhá varianta, protože už jsem za svůj život vletěl po hlavě do tolika hloupostí, že nemělo cenu utrácet zkraje mnoho peněz.

MTB, trek, silniční kolo?

Je potřeba si ujasnit jestli chcete jezdit jen silnice nebo střídat terény. U mě to vyhrálo kolo MTB (horské kolo), protože jsem chtěl jezdit lesní, polní cesty s občasným přejezdem silnice a protože vypadají vážně cool :-). Treková kola se mi moc nelíbí. Jindy vysvětlím proč u mě právě MTB.

MTB jsou konstruovány právě na kamenité horské cesty na silnici jdou také použít, ale o to víc budete muset šlapat. Někdy se dá trakce vylepšit větším nahuštěním duší, ale oproti silničním a trekovým kolům budete stále pomalejší.

Kde kolo koupit? Největší kámen úrazu.

Zajisté jste slyšeli, že kola ze supermarketů jsou špatná kola a neměl by je nikdo kupovat. Já s tím nesouhlasím. Při koupi kola ze supermarketu se musí dát pozor na to, zda je kolo správně smontováno. Důležité je se zeptat kdo kolo montoval. Pokud to byl někdo ze zaměstnanců supermarketu, kdo tomu vlastně nerozumí, v takovém případě kolo nekupujeme. Jinak jako začátečník nepoznáte v jízdních vlastnostech rozdíl mezi kolem za 3000 a za 15000. Až vás cyklistika začne opravdu bavit bude vám jasné po čem sáhnout, ale rozjezdit se můžete klidně na té levnější variantě.

Nicméně, já se přikláním k volbě specializované prodejny v blízkosti domova z mnoha důvodů.
– nové kolo má dvouletou záruku
– na záruku se většinou váží garanční prohlídky
– pokud nemáte možnosti nebo zkušenosti kolo seřizovat
– v případě poruchy se bude dobrý prodejce snažit kolo opravit okamžitě, v supermarketu budete muset čekat až objednají servisního technika

Ve specializovaných prodejnách se dají také sehnat kola z levnějších kategorií, což je docela překvapení. Nejsou to sice super levné kola, ale od 5000 kolo pořídíte i ve speciálce.

Takže levné kolo?
Já sáhl po levnější variantě, která mě vyšla na 6000 + nějaké ty doplňky ve speciální prodejně. Levnější kolo jsem vybral právě z toho důvodu nevědomosti zda mě cyklistika bude bavit. Před koupí nového kola jsem statečně jezdil 7let na kole Olpran, který mě v akci vyšel v akci na 2500 korun. Tedy jezdil. Najezdil jsem za léto asi 50 km 🙂 na to to bylo opravdu kolo dobré a vydrželo být celé zimy vystaveno povětrnostním vlivům. V létě stačilo promazat, ošplouchnout a jezdilo se dále.

Pořád váháte jaké kolo?
Celý článek je o tom, že záleží pouze na vašem vlastním rozhodnutí. Kolo ze supermarketu jezdí. Pokud se porouchá platí pro něj stejná záruka jako pro kolo ze speciálky. Pro nezkušeného začátečníka opravdu takové kolo stačí a později si přijdete na to, že existují lepší kola s lepšími jízdními vlastnostmi, ale to už budete vědět jestli má cenu do toho investovat.

Víte jak vybrat helmu na kolo? 

Podobné příspěvky

Jeden komentář

  1. Já s výběrem kola dlouho váhala. Přítel jezdil poměrně hodně, tak jsem chtěla ať mi pomůže nějaké vybrat. Než se k tomu odhodlal, tak jsme se rozešli. Takže jsem si nakonec načetla nějaké informace na internetu, poptala se kamarádů co jezdí a zašla si do prodejny cyklosu, kde jsem řekla jaké mám požadavky a podle toho mi vybrali nejvhodnější kolo. Byla jsem ráda, že jsem se vlezla i do finančního limitu, který jsem si na začátek dala, jinak bych si asi kolo nevybrala. No ale samozřejmě, když jsem vlezla do prodejny a koukala se po těch kolech, tak se mi samozřejmě nejvíc líbily kousky tak kolem 40 tisís 😀 nevím jak to dělám

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.