Víte jak vybrat helmu na kolo

cyklistická helma uvexKdyž začnete brát cyklistiku vážněji a budete se vydávat na delší trasy, jen obtížně se vyhnete silnicím kde číhá to největší nebezpečí. Jenže v záplavě nabídek se člověk hned ztratí. Takže jak vybrat tu správnou helmu? Nebojte to není psaní o nudných statistikách z cyklistických nehod.

Sháníte novou přilbu? Pak si pospěšte, ať neplatíte víc

Když jsem byl malý cyklista 🙂 na trhu už existovala řada cyklistických přileb, ale jen málokdo se tomu opravdu věnoval a já si nepamatuji, že bych někdy helmu měl nebo že by ji měl někdo z mého okolí. Pádů jsem zažil nespočet, od drobných nehod až po lety přes řidítka a nikdy se nic vážnějšího nestalo. Nicméně dnes jsme nešikovnější a roztěkaní takže je lepší si přilbu na kolo pořídit. Já si svoji přilbu koupil nedávno. Tak vám vylíčím pár postřehů z nákupu a poradím jak vybrat.

Jak vybrat tu správnou?

Na trhnu existuje několik druhů přileb, které jsou rozděleny do určitých jízdních kategorií. O časovkářských přilbách psát nebudu, protože to už je disciplína pro pokročilé, kteří vědí co potřebují. Nejbojte nespletete si ji s ostatními, protože je rozeznatelná i laickým okem. Sáhneme tedy do kategorie silniční a MTB přilby. Existují ještě freeride a DH přilby, ale ty chrání celou hlavu včetně obličeje. Takové přilby jsou na klidné cesty zbytečné. Výběr barvy je pouze na vás, ale pozornost zaměřte na větrací otvory – čím více tím lépe. Je lepší když jsou otvory opatřeny síťkou, která zabraňuje vlétnutí hmyzu pod helmu. On se tam stejně dostane jinak :), ale je lepší tam tu síťku mít.

Velikost přilby
Helmy se pořizují podle obvodu hlavy, protože jsou opatřeny stahovacím mechanizmem tak se prodávají vždy v nějakém rozmezí: 51-54cm, 58-62cm atd. Doma si můžete sice hlavu jednoduše změřit, ale neunáhlete se s koupí přes internet, protože velikost vám jen nepatrně zúžila možnosti, kterých je stále nepřeberné množství. Dalším a nejdůležitějším faktorem ve výběru je to, jak vám přilba sedí na hlavě. To se musí zkusit na vlastní kůži – tedy hlavu. Helma nesmí nikde odstávat a nesmí vás nikde tlačit ani když udeříte dlaní do přilby kterou máte na hlavě. Zapomeňte na pravidlo – čím dražší tím lepší. Já měl na hlavě přilby za 6tisíc a tlačili mě.

Kde koupit helmu?

Speciálních obchodů je všude dostatek. Na internetu se snáze vybírá podle vzhledu, ale horší už je to se zkoušením a z vlastní zkušenosti vím, že je lepší si přilbu vyzkoušet zda dobře sedí, pak ji můžete objednat třeba z internetového obchodu. Kde vám možná nabídnou lepší cenu.

Samozřejmě vás napadne co hypermarkety?

V hypermarketu se řídíme stejnými pravidly výběru, protože tam by nemělo být k dostání nic co není v normách. Taková přilba je sice o dost levnější, ale zdraví by měla ochránit stejně. Horší je to s kvalitou zpracování a vzhledem. Upínací mechanismy jsou kolikrát přichyceny jen suchým zipem. To na první pohled nevadí, ale po častějším používání to přestane fungovat a bude vám to jen pro zlost. Ve speciálních obchodech se také dají pořídit levné helmy jen kvalita zpracování bude o něco přijatelnější a na první pohled bude vypadat lépe.

Takže nezapomeňte!
– Přilba nesmí nikde tlačit.
– Čím více větrání, tím lépe. (nezapomeňte na síťku)
– Co je drahé nemusí být nejlepší.
– Mechanismy musejí vypadat důvěryhodně.

Ačkoli jsem byl s pořizováním přilby zdrženlivější nakonec mám lepší pocit když ji mám na hlavě. Helma není velkou přítěží a budu raději když mi nebude muset zdraví chránit, ale kdyby přišlo na nehodu tak věřím, že mi to zdraví ochrání….

Podobné příspěvky

5 Komentářů

  1. Koukám Uvexka. Já když kupoval svojí první přilbu objezdil jsem tolik obchodů a pořád mi žádná neseděla. Nakonec jsem šel pár metrů od baráku do krámku a tam mi sedla hned první Giro.

    1. Abych řekl pravdu ani jsem nevěděl že je Uvex značka 🙂 koukal jsem spíš po Giro nebo Alpine, ale ani jedna z nich mi nesedla a Uvexku mi nabídl prodavač a sedla mi hned první, kterou mi dal do ruky.

  2. Když to tak čtu měla jsem docela štěstí, že mi sedla hned první MTB přilba objednaná z internetu. Teď se rozhlížím po nové helmě a pro tu půjdu do obchodu abych si jí mohla vyzkoušet.

  3. Taky mám z dětství hrůzostrašné zážitky a MTB přilba mi nikdy nechyběla. Když si člověk pročte noviny a vidí ty nehody co se stávají tak jsem si ji taky už dávno pořídil.

  4. Zdravím.
    Léta jezdím bez přilby (tak 60:40 silnice:terén), pár pádů jsem absolvoval, ale hlava to nikdy neodnesla. Možná díky tomu, že v ostatních sportech, které jsem dělal nebo ještě dělám, kladli trenéři vždycky důraz hlavní na to, abychom se naučili padat. Spíš to ale bylo o štěstí, takže jsem se rozhodl, že si přilbu přeci jen pořídím – lepší mít, ale nepotřebavat, než nemít, a zabít se 🙂 . Tudíž jsem se při výběru dostal až sem. Bohužel, informací je tu jsou minimálně, a napsat něco takového v hodině češtiny, tak bych nedodělal základku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.