|

Na Klíčavu a do Křivoklátu po červené

klicava-sipkaO víkendu jsem udělal velký objev, který by se možná mohl měřit s objevením Ameriky. Při pátrání na Mapy.cz jsem hledal nejbližší cestu na přehradu Klíčava, a našel. Úvod trochu zkrátím, pro ty co už tu cestu znají, jde o objevení červené turistické trasy. Ze Sletiště na Klíčavu by měla mít zkrácená trasa 19 km, namísto 25 km, a stojí to za to.

Vzdáleností si nejsem přesně jistý, protože jsme trochu bloudili a pokračovali dál na Křivoklát, takže nás to nakonec vyšlo na 80 km. A hlavně jsme nevyráželi od Sletiště, ale o 5 km dál, takže kvůli tomu se nám ty kilometry nasbíraly.

Kudy nejkratší cestou na Klíčavu?
Předpokládejme tedy, že startujete na Sletišti. Odtud se vydáte po cyklostezce na Vekou Dobrou a projedete kolem rozhledny Veselov a pokračujete do Družce na Žilinu a rovně přes STOPku u pensionu na Ploskov.

U Ploskovské myslivny by měla někde začínat „červená“ stezka, ale to jsem samozřejmě nevěděl, takže nevím jak je to tam sjízdné. V Ploskově jsme zatočili doleva (do kopce) a jeli směr Běleč. Po vyjetí na kopec nad Ploskovem pojedete po silnici asi 2,5 km k místu, které je na mapě značené jako Zelený kříž, tady už je po pravé straně vjezd na „červenou“ a o kus dál je široká cesta k Lánské oboře, to pro případ, že ten první vjezd minete jde to i tím druhým.

Dojedete k plotu Lánské obory a zatočíte doleva na červenou stezku a té se držíte až na silnici, která vede na Klíčavu.

Tady začíná to správné dobrodrůžo :-). Stezka se po chvilce začne zužovat, vystavovat vám do cesty kořeny, kamení a znatelně se sklánět směrem z kopce. Přeci jen je to k Berounce pořádný kopec, takže to musí být znát i na stezce.

Brzdy byly rozpálené do ruda a sešup to byl pořádný, kamenitý, no prostě pro MTB, ale co víc. Cesta je úzká tak, tak pro jedno kolo, hrbolatá, kamenitá a aby to byl pořádný adrenalinový zážitek, máte po pravé straně svah jako prase. Z fotek to samozřejmě není patrné, takže si tam musíte určitě zajet.

Vyjedete na silnici kde zahnete doprava a vyjedete pod Klíčavou. Vyjedete na ni a cestou zpět dolu nesmíte minout „červenou“ na Křivoklát. Je tam sice kopec, ale je příjemnější než ten po silnici z centra Zbečna.

Bohužel, celou cestu po červené to na Křivoklát nejde, protože na krásnou vyhlídku s přístřeškem Gloriet, je zákaz vjezdu cyklistům.

Jestliže dojedete až na Křivoklát nezapomeňte se řádně občerstvit, protože zpět na Kladno to je pořádně do kopce :-).

Klikněte zde pro mapu s vyznačenou trasou: https://mapy.cz/s/HIN1

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.