Kolo ze supermarketu. Záludnosti, které vám nikdo neřekne.

Většinu začínajících jezdců, kteří teprve pokukují po nějakém kole, jistě napadlo pořídit nové náčiní v supermarketu. Nakonec proč ne? Ceny jsou skvělé a stroje vypadají dizajnově velice povedeně. Hlavně na před začátkem cyklistické sezóny přidají prodejci plnou výbavu zdarma.

Začátečník vybírá nové kolo Čím se řídit při výběru kola.

Rozumného člověka hnedle napadne co za tak lákavou nabídkou vězí? Není ošizena kvalita jízdního kola? Je to způsobeno prostě jen tím, že supermarket dokáže zatlačit na ceny a při svém velkém odběru dokáže získat množstevní ceny u výrobců? Pravdu můžeme hledat ve všech otázkách.

První co Vás při podezřelé nabídce napadne je, zeptat se někoho zkušenějšího ať už v okolí nebo na internetu. Zpravidla se vám dostane odpovědi: Kolo ze supermarketu ani náhodou. Jsou to šunty! Radši si přidej pár tisíc a kup něco pořádného.

Řada lidí nemá své odpovědi, které vám zprostředkuje jako odborník, řádně podložené a ověřené. Takže zjistíte, že vlastně papouškují to, co zaslechli od lidí, kteří to také zaslechli :-).

Supermarket dokáže výrazně srazit ceny dolů, ale zároveň jsou levná kola ošizena na kvalitě. Mluvíme o kvalitě zpracování, materiálu a konečné kontroly. Jako začínajícímu jezdci, který nechce podávat vrcholové výsledky, vám to může být fuk. Dokonce je takové kolo vhodné i pro dospívající dítko, které to stejně někde omlátí.

Je potřeba mít na paměti, že takové kolo bude potřebovat častěji seřídit (hlavně V-brzdy), dotáhnout šrouby a pokud se v seřizování kol cítíte jako ryba ve vodě, pak není vůbec žádný problém.

Při koupi zkontrolujte hlavně řidítka jestli nejsou křivě navařená, převodník (velká ozubená kola ve středu kola) zda není každý zub jiný a to samé proveďte i u kazety (malá ozubená kolečka na zadním kole) a přehazovačky. Samozřejmostí je také si kolo vyzkoušet a zkontrolovat jestli vše přehazuje, brzdí, točí se právě tak, jak je to správné.

Často opomínaná záruka
Odpůrci supermarketů vám budou tvrdit, že takové kolo se po nějaké době rozsype. Může to být pravda, ale právě proto je tu zákonem stanovena záruční doba, takže když se to stane, odnesete kolo prodejci – pak už je to jeho problém.

Ale….
Po čase ježdění na takovém „lowcostovém“ kole vám však bude zřetelněji jasno proč takové kolo ze supermarketu nechtít. Bude to pro jeho špatné jízdní vlastnosti, nemožnost znatelnějšího vylepšení atd. Než se rozjezdíte může vám to být jedno, protože stejně nevíte co jsou dobré jízdní vlastnosti a vlasně ani nevíte jestli budete na tom kole jezdit. 🙂

Podobné příspěvky

Jeden komentář

  1. Taky jsem po letech znovu začínal na kole ze superhyper, ale už po pár stovkách km jsem zjistil, že to byly opravdu úplně zbytečně vyhozené peníze. Radím – nikdy takové kolo nekupovat, pokud ho nechcete jen na pár km denně do práce nebo do hospody!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.