|

Kam na kole: Rozhledna Máminka

rozhledna_maminkaBerounsko mám na kole docela hodně proježděné, ale stále objevuji nová nádherná místa. Nedávno jsem se dozvěděla o nově postavěné rozhledně Mámince v Hudlicích. Dost mě to lákalo, tak jsem si sem naplánovala svojí nejbližší cyklo-vyjížďku.

Z Kladna je to docela daleko, lepší vyrazit o víkendu, když na to je celý den, v případě nějakého bloudění. Já jsem vyjela až odpoledne po práci po čtvrté hodině a měla jsem co dělat, abych se stihla vrátit za světla. Náročnější trasa (tam a zpět) měřila 66 km.

Většinu cesty jsem dobře znala a měla několikrát projetou, z Kladna jsem vyrazila po cyklostezce na Horní Bezděkov, dále přes Poteplí do Nižboru. Tam jsem přejela Berounku na druhou stranu a dala se po silnici do prudkého kopce serpentinami okolo zámku Nižbor.

Po zdolání největšího stoupání je odbočka doleva na Otročiněves. Tam se na návsi u rybníku můžete seznámit s vodníkem. Jinak jsem tam nikoho nepotkala. Z Otročiněvsi jsem se dala po silnici na Roztoky a pak jsem si hlídala odbočku na cyklostezku do lesa, v kterém jsem měla ujet pár kilometrů a přijet k rozhledně. Trochu jsem se tam zamotala a nakonec, i když jsem jela správně, tak jsem přehlídla rozcestník na stromě a skončila jsem až přímo v obci Hudlice. Odtud se dalo na rozhlednu taky dostat, ale trochu jsem si zajela. Upozorňuji, že rozhledna je ještě docela pořádnej kus cesty za Hudlicemi. Musíte jet po silnici vedoucí na Roztoky, po víc jak 2 km narazíte na parkoviště pro auta a odtud už vedou značené cesty k rozhledně. Cesta až na Krušnou horu (609 m n.m.), kde rozhledna Máminka stojí se dala vyjet na kole až nahoru. Rozhledna je opravdu pěkná, já měla krásné počasí, tak byly i nádherné výhledy. Škoda, že jsem neměla trochu víc času se zdržet.

maminka_mapaRozhledna byla otevřená teprve nedávno 20.6.2015. Měří 33 metrů, na kulatou vyhlídku se stoupalo po dubovém schodišti, umístěném uvnitř konstrukce. Rozhledna se strašně vrtěla, nejdřív jsem se bála nahoru, ale pak jsem to překonala a vyškrábala se se zavřenýma očima nahoru.

Z rozhledny jsem se vrátila zase do Hudlic, bohužel jsem už neměla čas, jinak bych si ještě zajela na Hudlickou skálu s jeskyní. Hudlice jsou známé hlavně díky rodákovi Josefovi Jungmannovi.

Nechtěla jsem jet stejnou cestou zpátky, tak jsem se z Hudlic dala po silnici směrem na Otročiněves (ale ne až přímo do vesnice), odbočila na Zdejcinu a přijela k Berounce. Tentokrát jsem přejela most v Hýskově a dala se do táhlého 6km kopce na Chýňavu. Na kraji Chýňavy jsem se dala zase na Poteplí, okolo golfového hřiště Botanika po cyklostezce na Kladno.

Autorka: Lenka Veselá

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.