|

Kam na kole: Rozhledna Děd v Berouně

rozhledna DědPoslední dobou si zde přijdou na své lovci všemožných rozhleden v okolí Kladna. Popravdě je všechny objevila Lenka Veselá. Rozhledna Děd se určitě nemůže pyšnit senzačním výhledem do krajiny, ale určitě patří mezi nejkrásnější rozhledny v okolí.

Cesta na rozhlednu Děd je poněkud náročnější, protože se jede k řece a jak známo, řeky se většinou vyskytují v údolích, takže to bude z kopce do kopce. „Trasovač“ vypočítal celou trasu z Kladna na Výhybce na 26 km až na rozhlednu Děd. Dohromady počítejte tedy s 60 km.

Pokud máte Kladno zmapované určitě přijdete na různé alternativy cest po přilehlých cyklostezkách, ale to nebylo mým cílem a raději jsem jel po silnicích, které jsou značeny jako cyklotrasy. Z Kladna na Výhybce směrem na Braškov, Kyšice, Nouzov, Hřebenka a Dědkův mlýn. Tady na vás čeká první náročnější výšlap směrem na Chyňavu. Z Chyňavy zamiřte na Hýskov. Trasa vede z velké části z kopečka, ale šetřte síly, protože to budete muset šlapat zase zpět. Z Hýskova do Chyňavy je to asi 5km do kopce.

V Hýskově přejedete přes senzační most na cyklostezku (Po stopách českých králů) vedoucí až do Berouna. Konkrétně musíte najít Hálkovu ulici a tu projet až k ulici Na Vinici směrem k ulici Pod Studánkou. Já spoléhal na modrou turistickou značku, ale té se vyhněte, protože jinak budete muset tlačit kolo houštím do prudkého kopce.

Na rozcestí vás bude čekat kaple Marie Bolestné s přilehlým vodovodním domkem. Odtud už se držte modré stezky, která vás dovede až k rozhledně Děd. Já tedy tlačil kolo až k telefonním stožárům nebo co to je a odtud už to jde pohodlně vyjet až k rozhledně.

Rozhledna Děd byla postavena v roce 1893 a má podobu hradní věže. Jedná se o cihlovou stavbu, která sice nemá senzační výhled do kraje, ale je opravdu krásná.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.