Kam na kole: Co takhle Kokořínsko

hrad KokořínChráněná krajinná oblast Kokořínsko, všude samá skála, přírodní památka, rezervace a kulturní památka. Tentokrát se jedná o netradiční výlet ke kterému budou potřebovat méně zdatní cyklisté z Kladna i jiný dopravní prostředek než jen kolo. Nejlépe auto nebo s několika přestupy to jde i vlakem. Ale stojí to za to! Protože se doslova podíváte i do Ráje.

Zdatnější cyklomaniaci si to mohou dát přímo z Kladna, ale počítejte dohromady s cca 160 km v pedálech. To není pro každého a sám bych to neriskoval. Proto je nejlepší dopravit se do obce Liběchov u Mělníku (odkaz na trasu) jinak než na kole. My jsme naskládali dvě kola do kombíku a vyrazili vstříc neznámým krajům.

Dobrou zprávou je, že většina trasy po Kokořínsku vede lesem po značených cyklostezkách a většinou po nezpevněných cestách. Takže pozor na blátíčko a píseček, kterého je všude spousta, protože je tady spousty pískovcových skal. Když si budete při plánování trasy dobře prohlížet vrstevnice na mapě a důkladně promýšlet zvolené cestičky zvládnou výlet i ty nejmenší, ale ne ty z nejmenších :).

zámek HouskaNajde se i pár dost dobrých kopců, které prověří vaší kondici já si po 14 dnech vzpomínám zejména na kopec na zámek Houska. Ten se vážně táhnul a stoupání bylo pro Kladeňáky nepředstavitelné. Zámek nic moc, ale o kousek dál je krásný výhled na Říp. Cyklokrosaři ocení na naplánované trase kterou ukážu níže, že se pěkně proběhnou do strmého kopce v lese. Do kopce, který určitě nevyjedete a sotva ho vyjdete.

Co je nejzajímavější, jak zjistíte na mapě, že snad každá skála v Kokořínsku má své jméno, ale přitom nijak úžasně nevypadají a v půlce trasy vás ty skály nebudou ani zajímat, protože jich je tam všude plno :). Ale projížďka pěkná.

Protože jsme byli v Kokořínsku je jasné, že jsme museli navštívit hrad Kokořín ten je o 100% lepší jak zámek Houska a při cestě na něj projedete Rájem. Pod Kokořínem narazíte na restauraci, ale vyčkejte, protože při naší návštěvě nebyla obsluha zrovna přívětivá a jídelák byl dost chudý!

Vyjeďte si pěkně kopeček na hrad udělejte pár fotek a pak sjeďte na rozcestí pod hradem a po silnici jeďte dál do kopce. Až budete pořádně zadýchaní narazíte na hradby ze kterých je krásný pohled na hrad Kokořín. Až se pokocháte pokračujte do kopce, který se zlomí a v obci Kokořín narazíte na velice povedenou restauraci Truhlárna s velice příjemnou, sympatickou obsluhou, bohatým jídelním lístkem a dobrým pivkem.

No a až se zrelaxujete vydáte se z kopečka směrem na Liběchov a nebo když si troufáte rovnou na Kladno.

My jsme zdaleka neodhalili všechny krásy Kokořínska, protože jsem se dost zdrželi blouděním a hledáním v mapách. Je tam toho k vidění víc a dokonce je to blízko na Máchovo jezero.

Klikni pro mapu s vyznačenou trasou, jak jsme jeli Kokořínsko my.

[Not a valid template]