Jízda na kole ve městě. Vážně je to rychlejší a levnější?

přechod pro cyklisty u SletištěRůzní ekoteroristé, ekofandové a další lidé, kteří nedovedli udělat autoškolu, rádi přesvědčují ostatní kolem sebe, aby jezdili raději na kole než autem, a tvrdí, jak je cyklistika výhodná a při průjezdu městem rychlejší než MHD nebo automobilová doprava.

V minulém článku jsem psal o nebezpečných cyklistických úsecích na Kladně. Kdy při pohledu na mapu lze dojít k závěru, že se takovým úsekům dá jednoduše vyhnout a díky tomu se zkrátí i délka trasy. Tím je vyřešeno jedno dilema. Cyklistika je při průjezdu městem rychlejší hlavně v porovnání s MHD.

Městem se dá na kole projíždět v celku bezpečně. Časem si člověk najde ty nejrychlejší skulinky mezi domy, chodníky, parky a dospěje k závěru, že je to na kole po městě zábavnější než autem, ale pohodlné to moc není.

Kolo se hodně těžko parkuje. Před většinou obchodů jsou umístěny stojany na kola, jenže ty nejsou nijak pojištěny proti případným nenechavcům a na cyklozámky se v žádném případě nedá spoléhat a zkuste se s kolem proplétat obchůdkem na pěší zóně. Nemluvě o tom, že po dešti budete i s blatníkem vypadat jako čuně.

Levnější doprava. Toto tvrzení je také sporné. Když pomineme nemožnost zabezpečení kola a jeho odcizení – což by vyšlo draho. Musíme počítat s opotřebováváním dílů, výbavou na kolo a speciálním „cool“ oblečením na kolo :-), protože nechceme vypadat jak nějaký kancelářský pako, které jezdí na kole v obleku. Tím pádem vyjde jízda na kole zřejmě srovnatelně „levně“ jako autobus, ale s tou výhodou, že na kole dojedeme na konkrétní místo a nemusíme hledat cestu od zastávky.

Podobné příspěvky

4 Komentáře

  1. Tím kancelářským pakem na kole si myslel toho ekonoma Sedláčka ne? Toho jsem někde viděl jak jezdí v saku na kole.

  2. Copak v létě nebo když se nemusím stavovat na nákupy. To jde, ale ještě nevynalezli takový zámek na kolo aby nešel přestřihnout.

  3. Já se přistěhoval z Brna a ono Kladno není tak velké, kdyby člověk chtěl přejde to po svých (no to asi ne), ale rychlé to nebude. Na kole je to vždy lepší už jen kvůli fyzičce i jízda v dešti se dá přežít když nejedete na schůzku do slušné restaurace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.