Jak se jezdí na kole v dešti?

Triviální a dost možná hloupá otázka, ale jak pro koho, protože s přicházejícím sychravým podzimem se jedná o žhavé téma, které nelze jednoduše odbýt.
Podzim nepodzim, ono ani v parném létě není příjemné jezdit v přívalovém dešti. Jenže ortodoxního cyklistu jen tak něco nezastaví.

Jezdit v dešti se samozřejmě dá, ale moc příjemné to není.

Jak na to?
Zapomeňte na igelitové pláštěnky a jiné nesmysly, jako ponča, určené primárně pro pěší chůzi, protože když fouká vítr budou vás brzdit a při větší intenzitě šlapání se v nich pekelně zapotíte nebo spíše zapaříte a poznáte skleníkový efekt v praxi. Stejný efekt získáte i s obyčejnou nepromokavou bundou, kterou koupíte v takřka každém outdoorovém obchodu.

Řešením jsou speciální bundy, nejlépe s membránou, ale ani tady nemáte vyhráno, protože jejich cena se pohybuje od 1000 až do několika tisíc. Někteří výrobci provádí sofistikované střihy, kdy míchají použité materiály, které mají pomáhat s prodyšností bundy. Nicméně není vždy žádoucí mít v podpaždí prodyšný, avšak promokavý materiál, potom taková bunda postrádá v silném dešti smysl.

Výrobci se každoročně technologicky přehání a stále uvádí novější a sofistikovanější materiály, které jsou prodyšné a zároveň zvládají vysoký vodní sloupec. Mezi takové technologie patří Dynatech R-Star Thermo – jde o polyesterovou pleteninu spojenou s funkční membránou odolnou proti vodě při zachování prodyšnosti.

Když už se paříte v pláštěnce je dobré izolovat pokožku alespoň slabším termo trikem.

Bohužel je nákup oblečení do deště velkou alchymií při které sáhnete několikrát vedle než dojdete k tomu správnému.

Podobné příspěvky

5 Komentářů

  1. Já vybíral takovou bundu a skončil jsem u Endury ze softshellu za 2500. Je naimpregnovaná teflonem. Zrovna ta impregnace mi dělá starosti, protože si myslim, že se to bude muset časem muset nechat znova naimpregnovat. Jasná zpráva je. Sehnat nepromokavé kalhoty je daleko, daleko větší oříšek.

  2. Já to nakonec vyřešil nepromokavou větrovkou z Lidlu kterou prodávali v akci pro běžce. Potím se v ní jako prase fakt ale nepromokne. Když se moc potím tak zvolním tempo ale ne moc aby bylo teplíčko 🙂

    1. Řeším to obdobně taky nějakou levnou větrovkou, prostě jedu volněji, ale pařím se i tak. Pro městské cestování je to v pohodě, ale na větší tempo by to chtělo něco prodyšnějšího.

  3. A jak píše Martin. Vybrat kalhoty je mnohem horší a já teda ještě nenarazila na ty správné, pořád jen zkouším v obchodech a dražší a stejně se mi nepozdávají. Bundu jsem koupila od Hudy sportu asi za 1500 doporučil mi ji prodavač na prodejně, ale stejně se v ní pařím.

  4. přesně jak píšete, řeším to taky větrovkou z Lidlu, která byla ve slevě ze skoro 1000 Kč, ale nepromokne. Kalhoty budou asi fakt oříšek, je sice prima mít suchá záda ( relativně 🙂 ), ale když není na spodku nit suchá, tak je jízda nic moc…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.