Jak se jezdí na kole v dešti?

Triviální a dost možná hloupá otázka, ale jak pro koho, protože s přicházejícím sychravým podzimem se jedná o žhavé téma, které nelze jednoduše odbýt.
Podzim nepodzim, ono ani v parném létě není příjemné jezdit v přívalovém dešti. Jenže ortodoxního cyklistu jen tak něco nezastaví.

Jezdit v dešti se samozřejmě dá, ale moc příjemné to není.

Jak na to?
Zapomeňte na igelitové pláštěnky a jiné nesmysly, jako ponča, určené primárně pro pěší chůzi, protože když fouká vítr budou vás brzdit a při větší intenzitě šlapání se v nich pekelně zapotíte nebo spíše zapaříte a poznáte skleníkový efekt v praxi. Stejný efekt získáte i s obyčejnou nepromokavou bundou, kterou koupíte v takřka každém outdoorovém obchodu.

Řešením jsou speciální bundy, nejlépe s membránou, ale ani tady nemáte vyhráno, protože jejich cena se pohybuje od 1000 až do několika tisíc. Někteří výrobci provádí sofistikované střihy, kdy míchají použité materiály, které mají pomáhat s prodyšností bundy. Nicméně není vždy žádoucí mít v podpaždí prodyšný, avšak promokavý materiál, potom taková bunda postrádá v silném dešti smysl.

Výrobci se každoročně technologicky přehání a stále uvádí novější a sofistikovanější materiály, které jsou prodyšné a zároveň zvládají vysoký vodní sloupec. Mezi takové technologie patří Dynatech R-Star Thermo – jde o polyesterovou pleteninu spojenou s funkční membránou odolnou proti vodě při zachování prodyšnosti.

Když už se paříte v pláštěnce je dobré izolovat pokožku alespoň slabším termo trikem.

Bohužel je nákup oblečení do deště velkou alchymií při které sáhnete několikrát vedle než dojdete k tomu správnému.