Jak na zaznamenávání trasy a ujetých kilometrů. Sport trackery do mobilu.

Víceméně každý kdo začne jezdit na kole nebo běhat se bude zabývat otázkou jak jednoduše sledovat své výkony a vést si statistiky. Pár chytrých hlav dalo hlavy dohromady a vzniklo několik desítek GPS sportovních trackerů (stopovačů?), které jsou schopny sledovat vaší trasu, měřit rychlost atd. a to celé dokáží uložit na své servery kde si to později můžete důkladněji prohlédnout. Z celé té záplavy jsem si vybral dva a ty se vám pokusím přiblížit.

U mě jsou jedničky Endomondo a Sports-Tracker. Z Endomondo mám uživatelsky lepší pocit, zdá se mi, že je přesnější ve výpočtech a jeho webové stránky nejsou celé ve flashi takže jsou svižnější a lépe se mi používají – je pravdou, že prostředí www vypadá složitěji. Dva trackery jsem zvolil proto, že nikdy nevíte jak se bude vyvíjet ekonomická situace dané společnosti – tak ať je zálohováno…..

Sport trackery potřebují pro svoji činnost telefon s GPS, který vás dokáže zaměřit a potom sledovat po celou dobu trasy. Pokud takovým zařízením nedisponujete ani raději nečtěte dále

Jednička Endomondo

Lze používat na iPhonech, Androidech, BlackBerry, Windows Phone 7 atd. Aplikace je v základní verzi zdarma. To znamená, že je ošizena o nějaké funkce. Mě to plně dostačuje a nenarazil jsem na něco co by mi vyloženě chybělo. Když chcete ukládat své trasy a statistiky na web, musíte se zaregistrovat – ZDARMA.

Jak vypadá v mobilu
endomondo představení v telefonuPotom co se zaregistrujete a přihlásíte se v mobilu, bude na vás při každém spuštění vyskakovat jednoduchá obrazovka, kde když stisknete tlačítko PLAY zahájíte sledování tréninku. Je potřeba vyčkat na lokalizaci GPS, protože bez té to sledování prostě nepůjde 🙂 – to jestli je poloha načtena uvidíte v dolním rohu úvodní obrazovky. 10 v kolečku znamená odložený start o 10 vteřin takže budete mít před startem čas uložit telefon.

Během tréninku ukazuje úvodní obrazovka celkový čas, ujetou vzdálenost v kilometrech a aktuální rychlost a spálených kaloriích – hlavně nezapomeňte vybrat správnou aktivitu – KOLO SPORT atd. . Já mám telefon v podledlovce, takže mě ty údaje během jízdy nijak nevzrušují a sleduji cyklocomputer. Po konci jízdy stisknete tlačítko STOP a nebo při pauze tlačítko s PAUZOU. Jak snadné. Po ukončení tréninku je dobré telefon připojit k internetu aby se data o trase synchronizovala na web, kde je později můžete prohlížet.

Data lze prohlížet ve zjednodušené podobě i v telefonu. Když kliknete na záložku Historie můžete zpětně prohlížet sledované tréninky a vyhodnocovat svá zlepšení nebo prohlédnout na mapě ujetou trasu. Na ostatní funkce přijdete, protože používání aplikace Endomondo není nikterak složité.

Endomondo na webu
endomondo web statistikyWebová podoba je nepatrně složitější, zejména pro ty, kteří nevládnou anglickým jazykem. Ale právě tady stojí teprve za to sledovat tréninkové statistiky. Endomondo přichystalo i zábavnější formu kde lze sledovat kolik jste spálili hamburgerů, celkový počet spálených kalorií nebo kolik vám chybí do objetí celého světa a co takhle poměřit se s cestou na měsíc? Endomondo je sportovní sociální sítí, to znamená že si zde s práteli můžete komentovat své úspěchy, lajkovat je a bůh ví co ještě.

podrobné statistikySamozřejmě nesmějí chybět specifičtější a podrobnější statistiky, které lze díky přednastaveným filtrům upravovat a poměřovat. Můžete sledovat denní, týdenní, měsíční, roční statistiky a kontrolovat se tak zda se náhodou neflákáte, případně to dohnat.

Na webu můžete prohlížet mapy ujetých tras, můžete prohlížet sdílené trasy svých přátel, přidávat komentáře, poznámky a další vychytávky na které postupem času přijdete. Já používám Endomondo jako jedničku a data si exportuji v souboru .gpx (ten mimochodem můžete nahrávat do navigací a dalších GPS služeb) který pak importuji na Sports Tracker – ten si teď představíme.

Dvojka Sports Tracker

Ten můžete také spouštět snad na všech platformách starší verzi myslím i na Symbianu. Aplikace je snad úplně zdarma, takže vás nebude přemlouvat aby jste si koupili verzi PRO, ale myslím že vydělávají na různých hračičkách, computerech a tak dále. Ty vám nikdo nutit nebude nebojte.

Sports Tracker v telefonu
sporttracker představení v telefonuAplikace má v podstatě stejné funkce jako každá druhá, protože neexistuje verze PRO není ošizená, ale bohužel je v angličtině. Ukáže vám ujetý čas, vzdálenost, historii trénování nebo co zrovna natrénovali vaši přátelé. Co se mi líbí je, že si můžete na mapě prohlížet jak trénují lidé z okolí – je to sice blbost, ale zabaví :-). Také si můžete prohlížet trasy které ostatní sdílejí, třeba vám budou inspirací, já ke každé sdílené trase nahrávám fotografie, aby se ostatní mohli pokochat.

Jak to vypadá na webu
sporttracker představení wwwStránky jsou dělané ve flashi, vy kteří víte co to znamená víte, že to není přespříliš přívětivé, ale používat se dají. Co se tréninkových statistik týče, nejsou tak propracované jako u Endomondo a za použití přednastavených filtrů vám vyskočí nepřehledný guláš ve kterém aby se prase vyznalo. Už od začátku co Sports Tracker používám mě provázejí jeho neustálé webové výpadky, které nemají vliv na aplikaci v telefonu, ale na webu to otravuje.

Výbornou fičurou je záložka Explore. Můžete si tak prohlížet sportovní aktivity všech lidí na celém světě využívajících aplikaci Sports Tracker. Můžete prohlížet jejich trasy které zaměřili pomocí GPS, jejich úspěchy, fotografie a mnoho dalšího.

Proč sledovat trasy a vést si statistiky jsem popsal ve starším článku.

Podobné příspěvky

10 Komentářů

 1. SportTracker je jasná volba, používal jsem to už na staré Nokii. Musím uznat že zálohování bude asi rozumná věc kdyby náhodou ukončila některá ta služba provoz.

 2. trackery jsou dobrá věc jen mě trochu znepokojuje jejich nepřesnost, ona gps nedokáže zaměřit uplně přesně a tak se mi údaje z trackeru rozcházejí s computerem na kole o několik set metrů

 3. Jojo trackery jsou super, ale používám to na běhání. Hodně se mi osvědčilo Endomondo. Jenže při delším tahu na kole to baterka absolutně nezvládá, takže se mi zaznamená půlka trasy a telefon se vybije. A to je nemilé…

 4. Se špatnou výdrží baterie je to pravda. Teď jsem četl nějaké recenze a nové androidy to mají s výdrží lepší. Někde někdo popisoval, že po 7mi hodinovém tahu s GPS a Endomondo, pár fotek a přijel domů se 10% baterie. To by bylo dobré, protože když se ten záznam trasy v půlce přeruší nemá to moc smysl.

 5. Mám BB Q10 a používám Endomondo. S baterií jsem zatím problém neměl. Jel jsem více jak 5 a půl hodiny, nafotil desítky fotek a pořád jsem měl více jak 50% baterie.

 6. Ahoj,
  jsem v tomhle úplný lajk, tak se chci zeptat na základní blbosti. Fungují tyto sports trackery i bez internetu v mobilu (GPS mám)? A pokud ano, tak víte která by fungovala na OS Bada?

  1. No podle mě budeš potřebovat Java aplikaci. Internet bude zřejmě potřeba jen pro přihlášení do aplikace, ale pak během jízdy ho nepotřebuješ. Nicméně na konci každé jízdy je dobrý telefon připojit k internetu, aby se data zálohovala(synchronizovala) na web. Víc ti neporadím. Zkus aplikaci stáhnout tady. http://www.endomondo.com/download/

 7. ma někdo zkusenosti s merenim nadmorske vysky v endomondu při cykloturach? me se udaje o celkových nastoupanych metrech rozchazeji az o stovky metru ( vždy méne na endomondu) oproti cyklokompu. Tez maximalka je vzdy na endo nizsi.
  Mam nejak upgradovat endo? .- mam ho asi rok free verzi.

 8. zkusil jsem stáhnout Endomondo tak jsem zvědav.. 🙂 jinak mi radost zkazilo to, že začlo na několik dní pršet. Takže čekám… 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.