O geocachingu slýchám už dlouhá léta, a vždycky jsem si říkal co z toho? Courat se někde po lese s GPSkou, najít krabičku, zapsat se do ní, případně vyměnit blbiny z Kinder vajíčka a zase jít domů. Dneska jsem to zkusil a jsem docela nadšený, ale tak trochu to blbost stejně je 🙂 nebo ne?
Posledních pár týdnů mám nechuť trénovat (jezdit a potit se) na kole, protože je málo času a špatné počasí na delší ježdění, které by mě někam posunulo (nominace na olympiádu 😀 ), raději se válím doma a čtu si nebo spím. Prostě výmluvy lenochů. Jenže to je po čase docela únavná činnost a já si náhodou vzpomněl na geocaching.
Co tu vůbec je?
Geocaching je prostě hra. Na stránkách Geocaching.com si vyhledáte cache podle okolí kde se nacházíte, získáte její souřadnice a pomocí GPS jdete hledat a tady začíná zábava, protože keška se v nejlepších případech nachází na zajímavém místě a při jejím hledání uvidíte něco nového nebo zajímavého, zaměstnáte tělo i hlavu. Když ji najdete zapíšete se do Logbooku (sešítek) a na stránkách Geocaching.com se zalogujete také, aby jste měli přehled co už jste našli. Můžete se tam podělit i dojmy z hledání nebo fotografie.
Blbost co? Ne tak docela. Někteří zakladatelé keší (cache) vymýšlejí důmyslné kvízy, které musíte vyluštit, aby jste získali kýžené souřadnice. Některé lze vyluštit doma a jít najisto a některé se luští až na trati. Kešky bývají dobře uschované před nenechavci, ale na dobře viditelných místech pro kešaře (kačery). Dutina stromů, značka, kámen atd.
Jak na to?
Bez GPS to nepůjde. V dnešní době chytrých telefonů Android, iPhone, Windows mobile lze z marketů (obchodů) stáhnout různé aplikace pomocí kterých se budete lépe orientovat v terénu. Já používám na androidu aplikaci c:geo, která mi umožní i náhled do popisu kešky, ale myslím, že když znáte souřadnice, může stejně posloužit pouhá auto nebo turistická navigace – samozřejmě s nevýhodou náhledu do popisu.
Zaregistrujte se na Geocaching.com a na hlavní stránce klikněte pod vyhlédávacím polem na Find my location. Vyjede seznam kešek ve vašem blízkém okolí a vy už jen čtete instrukce a vybíráte tu, které vás zajímá. Vyluštíte případný kvíz ke získání souřadnic.
Doma si na mapě prohlédnete kam vůbec jdete nebo se necháte navigovat rovnou z domova a na místě hledáte úkryt ve kterém je keška schovaná.
Já se dnes díky tomu dostal na místo “Vychoz uhelne sloje ve Vrapicich” o kterém jsem neměl ani ponětí nebo ke Žraločím zubům a Památníku obětem náletu 2.sv války, a byly to příjemně strávené 2 hodiny na kole s projížďkou/procházkou po lese.
Je to opravdu zajímavá aktivita, která se mi zalíbila a já si do telefonu uložil další kešky, které se budu snažit v příštích dnech odlovit. Zkuste to taky.
Já už kešky lovím pár let a můžu říct, že je to milá zábava. Člověk se nemusí nikam honit a předhánět se kdo tam bude první. Dokonce mě to ani nenutí soutěžit s ostatníma kdo jich nasbírá nejvíc.
na kladně existuje i nějaké geoklubovna nebo co. teď se mi to nechce hledat, ale fakt tu je nebo byla
Bezva tip. Geocaching určitě vyzkouším. Chodím často běhat kolem Sletiště a Lápáku a jak jsem koukala do tý mapy, je tam toho pravdu hodně k hledání.
Sbíráme již přes rok a sešitek nálezů se pomalu zaplňuje. Již přibyli i nějaké z dalekých cest a také cwg a geocoiny jsme měli tu čest najít. Někdy dobrej adrenalin kterej nás moc baví.