|

Geocaching zajímavý koníček a zpestření pro cyklisty

keskaO geocachingu slýchám už dlouhá léta, a vždycky jsem si říkal co z toho? Courat se někde po lese s GPSkou, najít krabičku, zapsat se do ní, případně vyměnit blbiny z Kinder vajíčka a zase jít domů. Dneska jsem to zkusil a jsem docela nadšený, ale tak trochu to blbost stejně je 🙂 nebo ne?

Posledních pár týdnů mám nechuť trénovat (jezdit a potit se) na kole, protože je málo času a špatné počasí na delší ježdění, které by mě někam posunulo (nominace na olympiádu 😀 ), raději se válím doma a čtu si nebo spím. Prostě výmluvy lenochů. Jenže to je po čase docela únavná činnost a já si náhodou vzpomněl na geocaching.

Co tu vůbec je?
Geocaching je prostě hra. Na stránkách Geocaching.com si vyhledáte cache podle okolí kde se nacházíte, získáte její souřadnice a pomocí GPS jdete hledat a tady začíná zábava, protože keška se v nejlepších případech nachází na zajímavém místě a při jejím hledání uvidíte něco nového nebo zajímavého, zaměstnáte tělo i hlavu. Když ji najdete zapíšete se do Logbooku (sešítek) a na stránkách Geocaching.com se zalogujete také, aby jste měli přehled co už jste našli. Můžete se tam podělit i dojmy z hledání nebo fotografie.

keska-skrysBlbost co? Ne tak docela. Někteří zakladatelé keší (cache) vymýšlejí důmyslné kvízy, které musíte vyluštit, aby jste získali kýžené souřadnice. Některé lze vyluštit doma a jít najisto a některé se luští až na trati. Kešky bývají dobře uschované před nenechavci, ale na dobře viditelných místech pro kešaře (kačery). Dutina stromů, značka, kámen atd.

Jak na to?
keska-zraloci-zubyBez GPS to nepůjde. V dnešní době chytrých telefonů Android, iPhone, Windows mobile lze z marketů (obchodů) stáhnout různé aplikace pomocí kterých se budete lépe orientovat v terénu. Já používám na androidu aplikaci c:geo, která mi umožní i náhled do popisu kešky, ale myslím, že když znáte souřadnice, může stejně posloužit pouhá auto nebo turistická navigace – samozřejmě s nevýhodou náhledu do popisu.

Zaregistrujte se na Geocaching.com a na hlavní stránce klikněte pod vyhlédávacím polem na Find my location. Vyjede seznam kešek ve vašem blízkém okolí a vy už jen čtete instrukce a vybíráte tu, které vás zajímá. Vyluštíte případný kvíz ke získání souřadnic.

Doma si na mapě prohlédnete kam vůbec jdete nebo se necháte navigovat rovnou z domova a na místě hledáte úkryt ve kterém je keška schovaná.

stola-mirJá se dnes díky tomu dostal na místo „Vychoz uhelne sloje ve Vrapicich“ o kterém jsem neměl ani ponětí nebo ke Žraločím zubům a Památníku obětem náletu 2.sv války, a byly to příjemně strávené 2 hodiny na kole s projížďkou/procházkou po lese.

Je to opravdu zajímavá aktivita, která se mi zalíbila a já si do telefonu uložil další kešky, které se budu snažit v příštích dnech odlovit. Zkuste to taky.

Podobné příspěvky

4 Komentáře

  1. Já už kešky lovím pár let a můžu říct, že je to milá zábava. Člověk se nemusí nikam honit a předhánět se kdo tam bude první. Dokonce mě to ani nenutí soutěžit s ostatníma kdo jich nasbírá nejvíc.

  2. Bezva tip. Geocaching určitě vyzkouším. Chodím často běhat kolem Sletiště a Lápáku a jak jsem koukala do tý mapy, je tam toho pravdu hodně k hledání.

  3. Sbíráme již přes rok a sešitek nálezů se pomalu zaplňuje. Již přibyli i nějaké z dalekých cest a také cwg a geocoiny jsme měli tu čest najít. Někdy dobrej adrenalin kterej nás moc baví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.