|

Do Mělníku na kole na zmrzlinu? No proč ne

IMG_0087Pojeďte se podívat na soutok Vltavy a Labe, do města Mělníku, města mnoha pamětihodností a dalších blbinek okolo. Je to sice delší výlet, ale když nebudete cestou příliš vyvádět, tak to nebude namáhavá cesta.

Proč tam jet? Je tam soutok Vltavy a Labe, a pak nějaké pamětihodnosti. Abych pravdu řekl, u soutoku jsem se vyfotil, ale vůbec mě to nenapadlo, že tam je, a to mi to „pančelka“ na základní škole do hlavy určitě hustila, ale připomněly mi ho až řeči kamarádů. Samozřejmě, až potom, když jsem byl doma. Já si cestou užíval jiné věci.

Když se cesta vyznačí na mapě ukazuje to z Kladna do Mělníku asi 46 km. Mě to dalo dohromady 100 km, protože jsem popojížděl po městě a cestou zpět jsem zabloudil. Jak jinak, že? Stálo to za to a byl to výlet, který se mi po dlouhé době opravdu líbil.

Z Kladna zamíříte na Brandýsek, Třebusice, Slatinu a tady nezapomeňte odbočit vpravo. Projedete Olovnici, Lešany a vyjedete pod zámkem v Nelahozevsi. Tahle trasa je kvůli vyhnutí se Kralupům. V Nelahozevsi se napojíte na cyklostezku č.7, jmenuje se Vltavská, ale celou cestu Vltavu nezahlédnete, to je na ní asi ta největší zajímavost :-D. Ale je to až do Mělníku po rovince. Nicméně, pozorně sledujte žluté cedulky, jsou občas nesmyslně umístěny, ony vás dovedou až do Mělníku.

Cestou projedete kolem pěkného zámku Veltrusy, a pojedete docela pěknou přírodou až přijedete do Dědibab. Tady můžete na chvilku uhnout z trasy a podívat se na zdymadlo a Vltavu – fakt tu má silný proud. V Dědibabech je také pěkné Bistro u Matýska, já ho použil jako záchytný bod cestou zpět na Kladno.

Pokračujete, přes vážně pěkné „zátopové“ vesničky, dál až přejedete Bukol. Za Bukolí je žlutá cedule Mělník – přívoz, Mělník schody. Fakt mě zajímalo co znamená Mělník – schody, a tak jsem jel dál do Zálezlic kde odbočíte vlevo a vyjedete pod schody (žluté schody dole na fotkách). Vážně bezva, měl jsem jet radši přívozem, ale ty schody si užívám – zkuste je taky.

Ať tak nebo tak. Po překonání řeky Vltavy pokračujete po cyklostezce na Mělník, která vás dovede k historické plavební komoře, která pořád pracuje. Cestou zpět jsem měl štěstí a viděl jak pracuje.

V Hoříně mají také zámek, ale uvidíte ho jen přes mříže velké brány. No a pokračujete dál po cyklostezce. Tady mějte oči na stopkách ať nezajedete do Brozánek, tak jako já. Mělník je opačným směrem.

No a na mostě samozřejmě selfíčko, protože je v dálce vidět soutok Vltavy a Labe, a zámek, a pak si to vyšlapejte nahoru k zámku, a náměstí, a další si určitě najdete.

Já si dal u náměstí bezvadnou, 70% čokoládovou/vaječný koňak, točenou zmrzlinu. Fakt chutnala jako zákusek Špička z cukrárny. Požitek z ní mi zkazil jehovista, který mi chtěl v tom parnu vyprávět o výhodách vstupu do Nebe. Po několika slovíčkách:“Jako mě to sakra nezajímá“, dal pokoj, a já vím, že už tam mám cestu uzamčenou :-).

No a až se pokocháte Mělníkem jedete tou samou cestou zpět na Kladno. Cestou minete hodně restaurací, ale já měl vyhlédnuté Bistro u Matýska a rozhodně jsem neprohloupil. Jel jsem ve 36 stupních a občerstvil jsem se polévkou Gazpacho, Burgerem „jako kráva“, levandulovou bábovkou, kafíčkem, pivíčkem a samozřejmě jsem požádal majitelku o čerstvou vodu do bidonu. No a hurá na Kladno. Já někde zapomněl odbočit, takže jsem se musel plahočit přes Kralupy, v bouřce a kroupách – bububu :-D.

Klikněte zde pro vyznačenou trasu: https://mapy.cz/s/Q23Z

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.