Cyklotrasa: Kladno – Zbečno – Křivoklát – Městečko – Kladno

mapa KladnoHlavní cíle této cyklotrasy jsou jasné, stát se miliardtým návštěvníkem vodní nádrže Klíčava, pod hradem Křivoklát zjistit že je tam milión turistů a nakonec udělat z různých úhlů pár jeho fotek, ale pak zjistíte, že taková nuda to nebyla, protože na cestě na Křivoklát a z něho do Městečka se skrývá řada překvapení.

Na Kladně projedete Sletištěm, Lapákem a jedete po cyklostezce až do Dokes nebo Doksí? Cesta do Zbečna je křivolaká, je to z kopce do kopce přes pole a Lány a taky Žiliny, Družec a přes království toaletního papíru 🙂 – Doksy. Cesta není nikterak zajímavá, potkáte několik restaurací, ale jste na začátku trasy, tak je nevyužijete, ale určitě si to užijete. Cestou jsem zjišťoval, že se na mojí cyklotrase „asi“ nachází řada zkratek, ale nechtěl jsem zastavovat a koukat do mobilu na mapu, tak jsem jel po doma naučené cestě.

První větší úleva na cestě přijde při sjezdu ze Sýkořice do Zbečna, to je tak dlouhý kopec, že si nohy stačí odpočinout. V turistické oblasti Zbečno je několik restaurací, některé jsou „asi“ restaurace :). Můžete se podívat do zbídačeného kempu Riviera (nebo tak nějak), který se od prvních povodní už nezmátořil. Hlavním lákadlem tady je samozřejmě vodní nádrž Klíčava, ze Zbečna je to asi 3km do mírného kopečku a několika sty metry prudšího vystoupání až na přehradu. Když je krásné počasí opravdu to stojí za návštěvu. Po pokochání se se vydáme směr Křivoklát. Dobré je se ničím ve Zbečně zbytečně netláskat, protože se pojede do kopce.

Když tu štreku vystoupáte můžete si odpočinout u zajímavé tůňky kde nechybí strom který vypadá jako vrba, ale je bez vodníka. Pak se pokračuje po silnici směr Křivoklát-Písky. Tady jsem si náhodou všiml turistického ukazatele, dlouho jsem se nerozmýšlel a místo silnice jsem zvolil turistickou cyklostezku která vedla až na Křivoklát. Stezka je opravdu divoká, po mírném stoupání se jede jen po rovince, ale je to samé kamení a jede se po pěšince kam se stěží vejdou dvě kola a kde je z jedné strany skála a z druhé strmý sráz, jasně, já musím protijedoucí cyklisty potkat :). Stojí to za to! V jednom úseku je otevřený výhled na Berounku a nějakou vesnici – asi Újezd nad Zbečnem.

Po příjezdu do vesnice Křivoklát jsem šokovaný :D, zvolil jsem cestu do vnitra vesnice – ona je to docela rozlehlá vesnička. Když jsem tudy projížděl autem vždycky jsem si myslel, že je to pár domků u silnice. Projel jsem se, vyfotil krásný kostelík a pokračoval dolů směrem k hradu kde byla spousta turistů a ještě tam něco natáčeli, tak jsem jel dál a pokračoval směr Městečko.

Městečko bylo neprobádanou oblastí o které jsem nevěděl že existuje. Po výšlapu z Křivoklátu, kde jde udělat ještě několik fotografií hradu, přejedu lávku přes Rakovnický potok a pokračuji po cyklostezce až do Městečka. Tady jsem byl docela nervózní, stmívalo se, a já se vydal směr Brejl což jsem vůbec nevěděl co je, ale na cykloceduli se to zdálo jako že je to směr Kladno. Ujistil jsem se u místních domorodců že cesta opravdu vede na Brejl a vydal se směr les kde bylo samozřejmě neznačené rozcestí. Vybral jsem tu horší cestu – tedy do kopce a trefil jsem se. Vyjel jsem v Křivoklát-Písky. Do Zbečna se mi znovu nechtělo takže jsem jel směr Požáry. Pěkná zemědělská vesnice do které se jede jak jinak než do kopce. Pak už se pokračuje podél Lánských obor až na Lány kde cestou míjím Brejl :). Užijte si rovinky čekají vás obří vysilující kopce téměř až do Lán.

Cyklotrasa: Kladno – Zbečno – Křivoklát – Městečko – Kladno asi 70 – 80 km

Podobné příspěvky

7 Komentářů

 1. Na Křivoklát se jede hezky, jenže ty převýšení jsou hrozné. Já kolikrát musím zastavit a jít odpočívat pod nějaký strom aby to se mnou nepraštilo o zem. A to jsem docela trénovaná 😀

 2. Katko nezoufej jednou to dáš. 😉

  Na Klíčavě jsou dobrý ty ostrůvky tam bych se chtěl jednou podívat, ale to se mi asi nevyplní.

 3. Je to moje oblíbená cyklocesta na Křivoklát přes Klíčavu. Z Klíčavy se dá vydat na Písky turistickou stezkou lesem, aby se nemuselo sjíždět zpátky do Zbečna. Je to i trochu kratší, ale hlavně pohodovější cesta. Přišlo mi, že se tím trochu vyhnu tomu obrovskému kopci po silnici ze Zbečna na Písky. Takže moc doporučuji. Zkusím sem dát odkaz na tenhle úsek:
  http://www.mapy.cz/zakladni?planovani-trasy&x=13.9012782&y=50.0522291&z=12&rc=9fgcmxXpPYfmRfIkaU.3vTexyeLUdTYcea&rl=Zbe%C4%8Dno%2C%20okres%20Rakovn%C3%ADk&rl=Zbe%C4%8Dno%2C%20okres%20Rakovn%C3%ADk&rl=K%C5%99ivokl%C3%A1t%2C%20okres%20Rakovn%C3%ADk&rl=K%C5%99ivokl%C3%A1t%2C%20okres%20Rakovn%C3%ADk&rl=obec%20K%C5%99ivokl%C3%A1t&rp=%7B%22criterion%22%3A%22bike1%22%2C%22avoidtraffic%22%3A1%7D&ri=0

  No a pak se hned na Pískách napojíte na tu další turistickou cyklostezku, která vede až na Křivoklát. Ta je divoká, ale opravdu nádherná.

  1. Díky. Vždycky když jsem na Klíčavě tak chci tu turistickou stezku na Písky vyzkoušet, ale ještě jsem se neodvážil 🙂 a raději jel zpět do Zbečna a po silnici.

 4. Bylo krásně sucho, tak to bylo v pohodě. Já mám radši silnice, ale tuhle stezku jsem si užila.
  A ještě tip, pro ty, co se jim nechce šlapat z Křivoklátu zpátky do Kladna. Tak se dá jet z Křivoklátu po cyklostezce č. 303 jenom do Rakovníka, je to 18 km, docela pohodová cesta po rovince a z Rakovníka pak do Kladna vlakem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.