|

Cyklotrasa: Kladno – Křivoklát – Rakovník

Pavlikov_3A cyklovýletem za rozhlednami budeme pokračovat. Tentokrát jsem navštívila 2 krásné rozhledny na Křivoklátsku, které jsou jen kousek od sebe: Velkou Bukovou a Pavlíkov. Trasa má okolo 50 km, s cílem v Rakovníku, odkud se zpátky na Kladno dostaneme pohodlně vláčkem.

Trasa z Kladna na Křivoklát patří k mým nejoblíbenějším, jezdím ji několikrát za léto. Dá se vybírat z více cest, buď přes Lány a Požáry nebo přes Běleč a Zbečno. Všechny jsou nádherné, kromě krásné přírody a lesů je na trase i spousta zajímavostí: vodní nádrž Klíčava, ve Zbečně Hamousův statek, hrad Křivoklát, výhledy na Berounku. To už je tady na webu podrobně popsané v jedné cyklotrase.

Tentokrát jsem se rozhodla prozkoumat pro mě novou trasu na levém břehu Berounky dál z Křivoklátu do Rakovníka. V Křivoklátu jsem se ještě pokochala na mostě výhledem na Berounku, doplnila energii müsli tyčinkou a banánem a vydala se po silnici vedoucí na Skyje do prudkého kopce. Asi po necelém kilometru byla odbočka na Velkou Bukovou. I nadále pokračovaly serpentiny do kopce, které neměly konce, až mě konečně dovedly až k rozhledně Velká Buková. Z rozhledny je krásný výhled na údolí Berounky, Křivoklátskou vrchovinu a na Brdy. Dá se sem dostat přímo autem.

Z Velké Bukové jsem pokračovala přes vesničku Všetaty do Pavlíkova. Z návsi, po místní komunikaci, se dostaneme na Seneckou horu, kde se nachází druhá rozhledna Pavlíkov. Byla otevřena teprve nedávno.

Kdyby si někdo chtěl trasu prodloužit a nechtěl se vracet vlakem, dá se už ve Všetatech uhnout na Lašovice, Nový Dům, Lány do Kladna. Já jsem se těšila, že se projedu vlakem, tak jsem z Pavlíkova zamířila do Rakovníka. Po silnici je to odtud už jen 8 km na nádraží a cesta vede z kopce. Do Rakovníka vede z Pavlíkova i cyklostezka, ale já jsem pospíchala a nechtěla jsem bloudit, tak jsem radši zvolila silnici. Bohužel na nádraží jsem zjistila, že je výluka, takže jsem se musela spokojit s autobusem.

Už se těším, až sem opět vyrazím v nejbližší době a projedu si další vesnice v okolí Křivoklátu, jako Nezabudice, Branov, Týřovice…

Autorka: Lenka Veselá

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.