Cyklotrasa: Kladno – Beroun – Karlštejn – Amerika – Kladno

mapaKdyž váš přestane bavit šourat se pořád „okolo komína“, kde už všechno znáte, popřemýšlíte nad většími cíli. Nicméně, on ani ten Karlštejn není tak daleko, jak by se mohlo na první pohled zdát, když tam zamíříte autem. Pokud patříte k zběsilým naháněčům kilometrů, jako já, tak nepohrdnete zajížďkou při cestě za oblíbenými turistickými cíli.

Jak jsem psal v úvodu jde nám o nahánění kilometrů. Samotná trasa by se dala zkrátit nějakou přímější cestou o pěkných pár kilometrů, takže by se nakonec mohlo mluvit o pěkném rodinném výletu, ale na obyčejné zevlování s rodinnou úplně postačí Okoř.

Trasa měří cca 72 kilometrů, ale nebojte se, žádná velká dřina to nebude.

Z Kladna zamíříme na Braškov a odtud buď po cyklostezce nebo po silnici do Horního Bezděkova, to je zatím po rovinkách. Z Horního Bezděkova se svezeme z kopečka do Mosteckého Mlýnu a následuje náročnější výšlap do Bratronic, kde za Obecním úřadem zahneme ostře doleva (do kopce). Kopec si užijte, protože pak pojedete dlouhý rovinatý úsek s konečným táhlým sešupem až do centra Nižboru.

Když v Nižboru přejedete Berounku a dáte se za mostem doleva můžete na Hýskov pokračovat po cyklostezce, kde sice není nic zajímavého k vidění, ale proč jí trochu neopotřebovat když tam stojí/leží. Z Hýskova pojedete rovně po silnici až do Berouna. Celou dobu se jede po rovince, takže nic náročného. Jen pozor na auta.

V Berouně dojedete až na semafory, zahnete doleva a pak před železničním přejezdem doprava. To je trochu složitější situace. Určitě v tomhle místě nastudujte mapu ať nezabloudíte. Pak se jede po hlavní až k dost dobré cyklostezce, kde je na co koukat a která vás zavede až na Karlštejn. Celou dobu se jede po rovince. V některých místech se stezka rozvětvuje, tak si pamatujte, že se musíte držet řeky, kterou budete mít po pravé ruce.

Prosvištíte Srbsko a pak už jen rovinka do kýženého cíle Karlštejnu. Já až k hradu nezajížděl, protože mě šokovalo, že je to docela daleko a do kopce. Všude spousty motajících se turistů.

Celou cestu na Karlštejn se jede po rovince, takže nikdo nepohrdne kopcem, který se táhne do Mořiny a z Mořiny na Velkou Ameriku. Tady jsem si teprve uvědomil, když mě v kopci předjížděla prošedivělá cyklistka, jakým pomalým tempem celou tu pohodovou trasu jedu. Celou cestu, od Nižboru, je na co koukat.

Velká Amerika je úžasná díra v zemi, kterou když vidím, vždycky nad ní žasnu a nejsem sám, proudící davy Japonců jen potvrzují její exkluzivitu.

Cestu z Ameriky zpět na Kladno důkladně prostudujte, protože není problém kdekoliv špatně odbočit a zabloudit. Dobrá zpráva je, že cesta zpět není vůbec náročná, ale kopce se najdou.

Pro milovníky zlatavého moku mám na cestu zpět dobrý typ. Před Červeným Újezdem si nesnažte krátit cestu a určitě se zastavte na Hájku. Tam leží restaurace, která by se určitě dala vzhledem zařadit do kategorie čtvrté cenové skupiny, ale pivo je jako křen. Což potvrdí řady cyklistů, kteří ji právě budou obléhat.

Cyklotrasa: Kladno – Beroun – Karlštejn – Amerika – Kladno cca 72 km

Podobné příspěvky

2 Komentáře

  1. Cyklostezku v Berouně mám osobně vyzkoušenou. Je nádherná, ale jsou tam návaly lidí. Určitě se tam zase vrátím, protože jsem nevěděla, že vede až na Karlštejn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.