Být vidět na kole

Čím déle jezdím na kole tím víc mě to baví a tak si různě prodlužuji svoje cyklotrasy, protože si vybírám takové kde je na co se koukat, často se domů vracím až za tmy. Jízda za tmy je zajímavým „dobrodrůžem“ při kterém teprve zjistíte, jaké nástrahy cesty skrývají a kde je jaký kámen nebo kořen, ale pokud se ve tmě pustíte na silnici budete řešit otázku jak být vidět? Na to existuje řada odpovědí a v obchodech vhodných doplňků, které se mě zdají být přítěží, ale jde hlavně o bezpečnost. Takže jak na to?

Víte jak vybrat vhodnou helmu na kolo? Moje rady.

Být vidět ve tmě

reflexní pásky na kolo i běhVím, být pohodlným fešákem se nevyplácí, ale reflexní vesty mi přijdou nevhodné. Svoji funkci plní to ano, ač jsou z prodyšných materiálů, jsou lehké, levné a dostatečně široké já se v nich cítím být stísněný a nepřijdou mi moc sofistikované pro jízdu na kole, protože na mě vlají a vypadám jak reflexní batman 🙂 a když si na záda dáte batoh vesta jako by se vytratila – to není vhodnou funkcí na noční silnice, protože vás zezadu stejně nikdo neuvidí. Naštěstí lidé přicházejí se stále lepšími nápady a tak jsem v jednom nejmenovaném obchodním domě Tesco 🙂 narazil na senzační reflexní pásky za cca 25 korun (2 ks), které mají suchý zip.

Původní účel je uchycení na ruce – jenže to by vás jako cyklistu stejně nikdo zezadu neviděl a hlavně by neodpadl ten problém se zdržováním při nandávání a sundávání. Já si nechal na batoh našít menší suché zipy a pásky jsem přichytl tam a když chci, aby byl ten krutopřísněmoderní batoh vidět v celé své kráse tak pásky jednoduše sundám.

Co člověk v jízdě za tmy nečeká

Na první jízdu půlnoční krajinou jsem byl náležitě připraven. Ostatně tak jako vždy jsem svojí cyklistickou výbavu pořídil se značným předstihem, ale tentokrát jsem ji nezapomněl doma :). Byl jsem vybaven nějakou obstarožní zadní blikačkou, reflexními pásky a předním diodovým světlem. Na zkoušku předního světla v ostrém provozu jsem se těšil nejvíc.

světlo na koloKdyž jsem ho zkoušel doma v zatemněné ložnici svítilo bezvadně a ještě k tomu ta jeho super blikací funkce do šera – no nemohl jsem se dočkat až všem řidičům ukážu jak jsem vidět. Bohužel být viděn neznamená vidět. Jsem si jistý že mě ostatní nemohli přehlédnou, jenže to PowerBeam světlo se sice pěkně rozptylovalo do okolí a zvýrazňovalo moji siluetu, ale já neviděl ani píď silnice před sebou a to jednomu dovede pěkně rozpumpovat adrenalin.

Jako motorizovaný řidič jsem často potkával cyklisty „kaskadéry“, kteří si zřejmě neuvědomovali že ve tmě jejich černé oblečení a kolo bez odrazek není vidět. Zděšení přijde když takového „profíka“ slyšíte u stolu vyprávět o tom jak si z nového profi karbonového MTB sundal všechny odrazky, protože ty by ho přeci mohly zpomalovat a kolo by nevypadalo dost cool a profi – on už přeci není žádnej amatér.

Podobné příspěvky

4 Komentáře

  1. Najít fakt dobrý světlo na kolo je případ sám pro sebe. já jsem nakonec našel na dealextreme.com, ale není to zrovna levná záležitost.

  2. Tyhle cyklopásky jsem si v Tescu taky koupila a jsou výborné. Mám je na rukou i na nohou. Jednou jsem někde viděla video kde podobné věci testovali a vesta byla docela k ničemu a nejlépe fungovaly odrazky na pedálech.

  3. Jako světla na kolo se dají sehnat slušné. Největší problém nastane v době kdy to kolo zaparkuješ a zapomeneš na tom svítilnu za 2000

  4. Martin

    jo to mi povídej, měl jsem ho ještě když jsem jezdil na silničním kole a stačilo si odběhnout do krámku koupit točenou zmrzku a bylo….. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.