Blatník na kolo

blátozábranaPotom co si vyberete nový koníček, nové kolo a začnete se mu naplno věnovat, budete v praxi přicházet na to, jak fungují po dešti fyzikální zákony, protože je stříkající bláto nepříjemná záležitost, začnete přemýšlet nad blatníkem. Já už svůj blatník mám a stojí za velký, však vy víte co. Blatník na kolo se kupuje lehce a lehce přijdete na to, že sice vypadá cool, ale funkčně je na tom hodně špatně.

Jak může vypadat blatník na koleKdyž jsem ho pořizoval bylo poměrně pěkné nedeštivé počasí. Vybíral jsem ho právě proto, že před tím bylo pěkné deštivé počasí. Koupě byla snadná, zašel jsem do Sportisimo a vzal jsem ten co mi první vrazil do oka. Věc s názvem SKS X-TRA-DRY. A že to byla láska na první pohled. Vypadal dost dobře, zejména oranžový pásek, kterým se uchycoval na sedlovku, byl nádherný a opravdu udrží blatník ve stejné poloze i když se svým MTB jedete v divokém terénu. Když je sucho není mu co vytknout :).

Blatník a bláto
S příchodem dešťů přišel šok! Vždyť ta super plácačka vůbec nefunguje. Jak je vidět na fotografiích, zkoušel jsem blatník různě polohovat a nastavovat, ale stejně vždy přijedu s blátem na zadku. Je to lepší než jízda bez, ale má to hodně mušek, které se mi nepodaří vychytat.

Jaký fungující blatník?
Po dlouhém přemýšlení jsem přišel na to, že to bude chtít delší mechanismus, který nebude vypadat cool, ale nebudu domu zbytečně vozit bláto z celého lesa. Dobrou volbou se zdá být blatník na sedlovku Valfull. Je delší a uchycuje se maticí a ne páskem – mě osobně pásek nevadí, když do něho při nasedání nekopnu drží pevně a nevrtí se.

Nejlepším blatníkem by byl ten co je přes celé kolo, k vidění jsou hlavně na crossových a silničních kolech, jsou to ty co mají po stranách vzpěry, ale kdo by si to na své MTB dával :-).

Podobné příspěvky

2 Komentáře

  1. Čoveče s blatníky jsem měl taky problémas a to jsem jich zkusil, že to nedovedu ani spočíst. Nakonec jsem dospěl k závěru jízdy bez nich. Protože když vychytáš ten zadní blatník pozná že ten marast na tebe lítá i zpředu takže budeš tak jako tak špinavej.

  2. Blatníky na kolo jsem taky řešil. On je problém že to na MTB nevypadá moc pěkně a když vezmeš nějaké větší bláto tak to stejně nepomůže. Já nedávno zajel do tak hlubokého bahna, že se mi pod blatníky dostal takový nános až jsem je musel sundat a oklepat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.