| | |

Bajkujeme v mrazech

v zimě na koleDalší bezva zkušenost s jízdou na kole v zimě. Tentokrát v mrazivé zimě. Zimní bajkování není tak drastické, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vím jak na to a trochu se vám pokusím poradit. 🙂

Venku je minus 9 jasno, zima jako prase, psa bych nevyhnal, ale sebe jsem donutil. Po chvilce přemýšlení, co na sebe, jsem začal vrstvit. Dres od Craftu s dlouhým rukávem a nějakým CoolMaxem, bůh ví co to znamená, letní dres s krátkým, dvě slabé mikiny a termo tričko. To celé jsem pojistil větrovkou, samozřejmě zateplené cyklistické kalhoty, silné rukavice a kukla na hlavu.

Po prvních metrech jízdy jsem si liboval jaké je mi teplo, ale to skončilo s prvním kopcem, kde se ukázalo, že jsem se převrstvil :D, což bylo hodně nepříjemné, ale pokračoval jsem dále.

Spocený tělo, ruce i hlava.

Když se šlape tak to tolik nestudí, ale když se udělá zastávka člověk rychle prochladne a začne uvažovat jestli příšťe jednu, možná dvě vrstvy neubere.

Oblečení

Kukla je skvělá věc, jenže při velkém zadýchání mě dusí, ale zase dýcháním do ní se pěkně prohřívá obličej. Myslím, že bych to vydržel i bez ní.

Triko s Coolmaxem vážně dobře odvádí pot, ale při mém nabalení nestíhá :).

Jde to i bez navleků na tretry jen to chce silné ponožky.

Zateplené kalhoty – byla mi lehce zima na stehna takže pokukuji po další vrstvě.

Větrovka, je to v ní jak ve skleníku.

Lyžařské rukavice, nekecám :), nejsou to pravé na kolo, je v nich horko a a spatně se v nich brzdí.

Závěrem
Zimní cyklistika je skvělá. Na dlouhé trasy to není, člověk hodně rychle prochladne nebo se mu začne chtít na wc. Jít na wc? Na to jsem tedy v takovém počasí odvahu nenašel :D.

Podobné příspěvky

8 Komentářů

 1. Píšes. převrstvení ale na mě by to bylo i tak málo oblečení. Já v zimě kolo uklízím a když nemusim tak nikam nelezu. Závidím ti tvůj elán.

 2. Také se pridávám k závistivcům :)). Ba ne čas od času se v tý zimě donutím jít jezdit. S oblečením mám problémy každou zimu a proto vozím v batohu další vrstvy oblečení.

 3. Dobré by bylo mít u článků a komentářů nějaký datumy…
  To co člověka zahřívá je spalování cukrů. Spalování přímoúměrně závisí na tepové frekvenci. Co člověka ochlazuje je proudění vzduchu a odpařování potu.
  V kolenech nejsou teplotní čidla (?), tj, i když necítím na kolena nějaký zásadní chlad, mohou se při námaze poškodit chrupavky.
  Dr.

  1. Já jsem ty datumovky schválně smazal, aby to (vždy) vypadalo jakoby aktuální 🙂

   Ve správný tepovce se dokážu udržet jen na rovinkách, jak jedu do kopce tak jsem přes, takže u dlouhých kopců zmírňuji tempo.

   Mám kalhoty s „vložkama“ na kolena.

 4. Co je správná tepovka…?? 😮
  Myslel jsem to spíš jako vodítko. Bajker při jízdě krokem v závěji může mít na sobě podzimní hadry, ale na silničce z kopce bude navlíkat všechno co má. Zesílení zimních gatí na kolenou není všespasitelné, bo v čéšce samozřejmě není moc žil na „vytápění“. Kůže na čéšce se stejně samozřejmě při zvýšené námaze potí a tím ještě intentenzivněji ochlazuje. Někdo tvrdí, že bikovat pod -5°C je zdraví škodlivé, to je úplná blbost. V trenclích při 10°C můžu kolenům ublížit víc než v -15°C ve správných hadrech 😉 Nechápu, proč fotbalisti hrajou v trenclích na sněhu, třeba…
  Dr.

  1. Správná tepovka je, když šlapeš a můžeš si při tom zpívat 🙂 – víc tady: http://www.cyklistikakrnov.com/Clanky/Clanky/Proc-merit-tepovou-frekvenci.htm. Je to ale spíš pro závodníky, normální člověk, když mu skáče srdce z těla, raději zvolním, zastaví a v horších případech volá sanitku. 🙂

   Profi fotbalisti jsou spotřební zboží, když se rozbije koupí se novej – proto tak velký platy. 😀 Jim spíš budou v tý zimě trpět kotníky, protože jsou blíž k zemi, na kolena jim nestačí proudit tak rychle vzduch a mají podkolenky. – Jsem laik :).

   Teď jsem o víkendu viděl nějaké ženské profi závody na kolech. Sněžilo tam, klouzalo to a některé borkyně jely jen v kraťasech. Ve stáří pozná jestli to byl dobrý nápad nebo ne.

   I v letních dnech jsem měl u delších sjezdů taky studený kolena.

   Mít vložky na kolena a přes to nějakou neprofuk vrstvu by bylo možná dobrý, ale otázka je jestli nevadí, že ti ty nohy stejně prochladnou až ke koleni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.